23. wrze¶nia, o godzinie 18:30 odbêdzie siê rozdanie nagród w ramach warszawskiej edycji plebiscytu „S³oneczniki 2024”. Uroczysta gala, podczas której zostan± wrêczone statuetki, odbêdzie siê w tym roku w Teatrze Roma.
Niewiele budynków na mapie Polski by³o ¶wiadkiem tylu historycznych zawirowañ, co siedziba Teatru Roma. Przestrzeñ, w której obecnie ogl±daæ mo¿na przeró¿ne przedstawienia, nie zawsze kojarzy³a siê z teatralnymi wystêpami aktorów. Niemieccy okupanci urz±dzili tu kinoteatr, a komunistyczne w³adze postanowi³y wykorzystaæ ówczesne sale do ró¿nego rodzaju zjazdów i przemówieñ. Wiatr historii gna³, a¿ u koñca lat 40-tych przygna³ muzyków, którzy wracali do zrujnowanej stolicy. Próby do spektakli i koncertów zapocz±tkowa³y nowy okres w dziejach Romy.
Kolejne dekady to okres sta³ych przeobra¿eñ, remontów i prób dostosowania siê do zmieniaj±cej siê rzeczywisto¶ci. Bogactwo perypetii dziejowych zaowocowa³o stworzeniem przestrzeni, która cieszy widzów w ka¿dym wieku. Wyj±tkowa, Du¿a Scena posiada liczbê foteli mog±cych pomie¶ciæ blisko tysi±c widzów. Nieco mniejsza, ale równie wa¿na jest Nova Scena na której s± wystawiane ciesz±ce siê du¿ym powodzeniem rodzime przedstawienia muzyczne dla dzieci (np. „Alicja w krainie czarów”, „Adonis ma go¶cia”, „Przypadki Robinsona Crusoe”) i dla doros³ych, a tak¿e amerykañskie musicale.
Dopracowanie repertuaru z uwzglêdnieniem potrzeb m³odszych i starszych odbiorców jest tylko jednym z elementów promocji wiedzy o teatrze i musicalu w¶ród dzieci i m³odzie¿y. Bogata oferta edukacyjna i warsztatowa przeznaczona jest dla ró¿nych grup wiekowych. Wszystkie spektakle „Dzielny G³êbinek” poprzedzaj± krótkie warsztaty “Czego nie widaæ?”. Zajêcia realizowane przed bajk± wprowadzaj± m³odego widza w zakulisowy ¶wiat teatru, wyja¶niaj±c proces powstawania przedstawieñ i sposób dzia³ania elementów sceny. Teatr proponuje równie¿ formu³ê, w której wspomniane warsztaty po³±czone s± z czê¶ci± praktyczn± “Obud¼ cia³o i wyobra¼nie”. Zajêcia prowadzone w formie zabaw i zadañ dodatkowo anga¿uj± uczestników, przybli¿aj±c atmosferê codziennej pracy aktorów.
Na uwagê zas³uguj± równie¿ warsztaty plastyczne “Ma³y scenograf”, które rozwijaj± kreatywno¶æ i zdolno¶ci motoryczne oraz sensoryczne uczestników. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym tworz± elementy scenografii na podstawie wybranego tekstu ba¶ni.
Nasz gospodarz jest laureatem Nagrody Rodziców 2019 przyznanej za inicjatywê “Musical. Przypadki Robinsona Crusoe”. Cieszymy siê, ¿e tegoroczna gala odbêdzie siê w miejscu, które poprzez teatralny jêzyk stara siê dbaæ o potrzeby najm³odszych widzów. Z niecierpliwo¶ci± czekamy na uroczysto¶æ rozdania statuetek “S³oneczniki 2024” w tak wyj±tkowej instytucji!