Ju¿ 5. pa¼dziernika dowiemy siê, które z krakowskich instytucji i organizacji zostan± wyró¿nione w plebiscycie na najbardziej interesuj±ce inicjatywy s³u¿±ce rozwojowi m³odzie¿y i dzieci. W tym roku fina³owa gala krakowskiej edycji S³oneczników odbêdzie siê o godzinie 12:00 w Muzeum Lotnictwa Polskiego.
S³oneczniki to akcja organizowana dorocznie przez grupê CzasDzieci.pl, która - jako po¶rednik pomiêdzy placówkami kulturalnymi a rodzicami – pragnie doceniæ instytucje najmocniej zaanga¿owane w rozwój najm³odszych. Aby pomóc rodzicom wybraæ z szerokiej gamy wydarzeñ i zajêæ dla dzieci te, które przys³u¿± siê dorastaniu ich pociech w najbardziej warto¶ciowy sposób, twórcy konkursu stawiaj± sobie za cel wy³onienie laureatów w¶ród krakowskich stowarzyszeñ wychodz±cych ze swoj± ofert± naprzeciw dzieciom. Statuetki Z³otych S³oneczników przyznane zostan± w sze¶ciu kategoriach: jêzyk, logika, sztuki wizualne, muzyka, ruch i przyroda, które razem umo¿liwiaj± pe³ny i harmonijny rozwój naszych dzieci.
Gospodarzem tegorocznego fina³u krakowskiej edycji S³oneczników bêdzie Muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie ju¿ 5. pa¼dziernika o godz. 12:00 odbêdzie gala rozdania Z³otych Statuetek. Funkcjonuj±ca od 1963 roku instytucja, która powsta³a z my¶l± o gromadzeniu rosn±cego zbioru samolotów magazynowanych w kraju, posiada wa¿ne miejsce w kulturowym dorobku Ma³opolski. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie znajduje siê na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czy¿yny, jednego z najstarszych sta³ych lotnisk w Europie. W 1918 roku rakowickie lotnisko sta³o siê jednym z punktów etapowych pierwszej w Europie regularnej pocztowej linii lotniczej, ³±cz±cej Wiedeñ z Kijowem i Odess±. Dnia 31 pa¼dziernika 1918 roku baza przesz³a pod komendê polskich w³adz wojskowych, staj±c siê tym samym pierwszym lotniskiem niepodleg³ej Polski. Powsta³e w 1963 roku Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie gromadzi i prezentuje eksponaty zwi±zane ze ¶wiatow± technik± lotnicz±, a jego bogate zbiory licz± siê w ¶wiatowej statystyce. Obejmuj± one samoloty, szybowce, ¶mig³owce, rakiety przeciwlotnicze oraz silniki lotnicze.
Powsta³y w 2010 roku nowy, odznaczaj±cy siê nieszablonow± architektur± budynek Muzeum jest miejscem, gdzie odwiedzaj±cy maj± okazjê zapoznaæ siê z licznymi wystawami oraz obejmuj±cymi 21 statków powietrznych eksponatami. Wra¿enie robi zarówno nowoczesny, przypominaj±cy kszta³tem wiruj±ce ¶mig³o gmach Muzeum, jak i jego szeroka, zawieraj±ca w sobie ró¿norodne zajêcia, seminaria, konferencje, pokazy, prezentacje i imprezy integracyjne, specjalistyczna oferta wydarzeñ. Nowy Gmach G³ówny odm³adza krajobraz dawnego lotniska rakowickiego, pozostaj±c w spójno¶ci zreszt± obiektów kubaturowych Muzeum. W nowoczesnej przestrzeni zgromadzono skarby lotnictwa. W Gmachu G³ównym mo¿na zobaczyæ jedyne ocala³e polskie przedwojenne samoloty wojskowe: my¶liwiec PZL P.11c, uczestnik walk powietrznych we wrze¶niu 1939 roku oraz szkolno-treningowy PWS 26. Mo¿emy tu poznaæ fascynuj±c± historiê ludzi, którzy z lotnictwem zwi±zali swoje ¿ycie – dziêki materialnym pami±tkom wystawionym w gablotach, ruchomym klatkom filmowym w muzealnym kinie, czy te¿ wertuj±c ksi±¿ki i archiwalia w nowoczesnej bibliotece albo s³uchaj±c prelekcji i wyk³adów w sali konferencyjnej. Budynek powsta³ dziêki ¶rodkom finansowym Województwa Ma³opolskiego oraz Unii Europejskiej.
Muzeum Lotnictwa Polskiego zajmuje siê równie¿ organizacj± licznych programów edukacyjnych i imprez, takich jak np. odbywaj±cy siê corocznie w czerwcu Ma³opolski Piknik Lotniczy lub te¿ wspó³realizowany z Muzeum In¿ynierii Miejskiej i Parkiem Wodnym w Krakowie projekt ,,Przygody z wiedz±”, które maj± na celu popularyzowanie historii lotnictwa oraz wiedzy na temat wspó³czesnej techniki lotniczej w¶ród szerszego grona uczestników.
Ogl±danie ekspozycji i korzystanie z oferty Muzeum wspomagane jest ponadto przez ró¿norodne udogodnienia interaktywne, które maj± na celu wyj¶cie naprzeciw wspó³czesnym odbiorcom kultury oraz wyniesienie placówki do rangi najbardziej nowoczesnych instytucji zarówno w Polsce, jak i w ca³ej Europie. Muzeum doceniane jest bowiem nie tylko w kraju, ale te¿ na arenie miêdzynarodowej, czemu dowodzi m.in. umieszczenie go na ósmym miejscu sporz±dzonej przez CNN listy najlepszych muzeów lotnictwa na ¶wiecie.
W sobotnie po³udnie 5. pa¼dziernika unikatowy gmach Muzeum stanie siê natomiast miejscem, gdzie przedstawiciele licznych krakowskich instytucji otrzymaj± statuetki Z³otych S³oneczników. O tym, kto otrzyma wyró¿nienie w plebiscycie na najbardziej rozwojowe inicjatywy dla dzieci dowiemy siê ju¿ wkrótce podczas uroczystej gali, na której odczytany zostanie werdykt jury oraz wynik g³osowania rodziców.