Z przyjemno¶ci± przedstawiamy Pañstwu cz³onków Jury krakowskiego, którzy zdecyduj± m.in. na podstawie Waszych nieocenionych opinii o przyznaniu statuetek Z³otych S³oneczników.
prof. zw. dr hab. Jagoda Cieszyñska-Ro¿ek – pracuje na Uniwersytecie Pedagogicznym w Instytucie Filologii Polskiej, kieruje Katedr± Logopedii i Zaburzeñ Rozwoju. Przez 29 lat by³a psychologiem-logoped± w Zespole Diagnozy i Terapii, a obecnie pe³ni funkcjê dyrektora merytorycznego w Centrum Metody Krakowskiej. Prowadzi badania naukowe obejmuj±ce zagadnienia dotycz±ce problemów zwi±zanych z dysleksj±, dwujêzyczno¶ci±, nabywania i rozwoju systemu jêzykowego dzieci nies³ysz±cych, metod diagnozowania dzieci z zaburzeniami komunikacji jêzykowej (autystycznych, z alali±, z afazj±, z Zespo³em Aspergera z pora¿eniem mózgowym oraz obni¿eniem sprawno¶ci intelektualnej) i metod badania rozwoju funkcji poznawczych u dzieci w wieku niemowlêcym, poniemowlêcym i przedszkolnym. Jest twórc± Symultaniczno-Sekwencyjnej Nauki Czytania®, autork± serii Kocham czytaæ oraz wersji w jêzyku niemieckim Ich liebe Lesen wykorzystywanej w przedszkolach, szko³ach, poradniach. Jest autork± 8 ksi±¿ek naukowych oraz wielu artyku³ów, wspó³autork± testu (SWM) do badania dzieci zagro¿onych dysleksj±.
Marzena Paszkot – z wykszta³cenia politolog, ukoñczy³a studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagielloñskiego. Absolwentka studiów podyplomowych w zakresie obrotu nieruchomo¶ciami na Uniwersytecie Ekonomicznym. W Urzêdzie Miasta Krakowa pracuje od 2003 roku, pocz±tkowo w Wydziale Spraw Administracyjnych, a nastêpnie w Wydziale Skarbu. Jej hobby to dalekie podró¿e i dobra ksi±¿ka. Od 2011 r. pe³ni funkcjê Pe³nomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny, gdzie koordynuje program Krakowska Karta Rodzinna, Mecenas Dzieciêcych Talentów oraz kampaniê Kraków stawia na Rodzinê.
dr Renata Pater –doktor nauk humanistycznych; adiunkt w Uniwersytecie Jagielloñskim w Krakowie; jej zainteresowania badawcze dotycz± edukacji kulturalnej, muzealnictwa, edukacji muzealnej, artystycznej, pedagogiki kultury w kontekstach edukacji miêdzykulturowej i turystyki kulturowej; autorka licznych artyku³ów, konceptualizacji i realizacji projektów edukacyjno–animacyjnych w kraju i zagranic±; wspó³autorka Strategii Rozwoju Muzealnictwa w Polsce opracowanej przez NIMOZ (Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów); od 2011 Prezes Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego Oddzia³u Krakowskiego; mi³o¶niczka podró¿y, fotografii, interaktywnych muzeów dla dzieci i m³odzie¿y.
dr Joanna Olszewska-Gniadek – absolwentka pedagogiki na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagielloñskiego, jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Obecnie prowadzi zajêcia dydaktyczne ze studentami m.in. z takich przedmiotów jak: pedagogika czasu wolnego, drama w animacji czy metodyka animacji spo³eczno-kulturowej. Tworzy równie¿ konspekt przysz³ej rozprawy habilitacyjnej, która bêdzie dotyczyæ problematyki kszta³cenia artystycznego dzieci i m³odzie¿y w kontek¶cie wspó³czesnej polityki edukacyjnej. Jej dorobek naukowy dotyczy teorii i praktyki wychowania m³odzie¿y przez sztukê, a szczególnie przez teatr. Temu zagadnieniu s± po¶wiêcone jej praca magisterska i rozprawa doktorska oraz wiele artyku³ów opublikowanych przez znacz±ce wydawnictwa naukowe. Najwa¿niejsze z nich to: Wychowanie przez teatr (w ¶wietle badañ Teatru Ludowego w Krakowie); Wychowanie przez sztukê dramy w ¶wietle badañ "Studia Improwizacji"; Animator teatralny – za³o¿enia, rzeczywisto¶æ, prognozy (w ¶wietle badan m³odzie¿owych grup teatralnych na terenie Krakowa). Mama dwójki dzieci.
Agnieszka Karp-Szymañska – z wykszta³cenia filolog polski i mened¿er kultury, absolwentka podyplomowych studiów Literatura dla dzieci i m³odzie¿y na Uniwersytecie Warszawskim. Od przesz³o 8 lat zwi±zana z bran¿± internetow±, marketingiem internetowym, ale przede wszystkim z tematyk± dzieciêc±. Wspó³twórca i prezes zarz±du Grupy CzasDzieci.pl, popularnego portalu dla rodziców i dzieci, a tak¿e za³o¿yciel Fundacji, która ma za zadanie rozszerzyæ dzia³alno¶æ portalu o akcje na rzecz rozwoju dzieci z rejonów wsi, ma³ych miasteczek oraz obszarów spo³ecznie i geograficznie peryferyjnych. Od 2014 r. cz³onek rady programowej i jeden z producentów ogólnopolskiego Festiwalu Literatury dla Dzieci.
Anna Zygmunt – redaktor CzasDzieci.pl, koordynator krakowski, koordynator akcji S³oneczniki. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Dzia³aczka lokalna, Cz³onek Rady Fundacji Czas Dzieci, na co dzieñ walczy, aby dzieci zagro¿one wykluczeniem spo³ecznym mia³y równy dostêp do kultury. Od 2014 r. koordynator ogólnopolskiego Festiwalu Literatury dla Dzieci. Prywatnie mi³o¶niczka poezji, teatru i idei korespondencji sztuk.